TDK Corporation MHQ1005P3N4CTD25
MHQ1005P3N4CTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P3N4CTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.4NH 900MA 90 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P3N4CTD25.pdf
Availability of MHQ1005P3N4CTD25
QUANTITY
MHQ1005P3N4CTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P3N4CTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P3N4CTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.4nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P3N4CTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P3N4CTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P3N4CTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P3N4CTD25
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL RED datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf