Vicor Corporation MI-J22-IA-F1
MI-J22-IA-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-J22-IA-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 10W
Datasheet Download
MI-J22-IA-F1.pdf
Availability of MI-J22-IA-F1
QUANTITY
MI-J22-IA-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J22-IA-F1
Internal Part NumberEIS-MI-J22-IA-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)50V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J22-IA-F1
Related LinksMI-J22, MI-J22-IA-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J22-IA-F1 Details Description
Related parts for MI-J22-IA-F1
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 10MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf