Hirose Electric Co Ltd MI21A-50PD-SF-EJL(71)
MI21A-50PD-SF-EJL(71) picture photo
Mfg. Part Number
MI21A-50PD-SF-EJL(71)
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD
Datasheet Download
MI21A-50PD-SF-EJL(71).pdf
Availability of MI21A-50PD-SF-EJL(71)
QUANTITY
MI21A-50PD-SF-EJL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of MI21A-50PD-SF-EJL(71)
Internal Part NumberEIS-MI21A-50PD-SF-EJL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesMI21
PackagingTray
Card TypeCompactFlash® - Type I, II
Number of Positions50
Connector TypeConnector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideLeft
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Height Above Board0.341" (8.65mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI21A-50PD-SF-EJL(71)
Related LinksMI21A-50PD, MI21A-50PD-SF-EJL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MI21A-50PD-SF-EJL(71) Details Description
Related parts for MI21A-50PD-SF-EJL(71)
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
TIP HOT KNIFE FOR PORTASOL P1C datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
VPROTEX LAMP 25'16-2CORD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf