Vishay/Dale RN65C4990FRE6
RN65C4990FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4990FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4990FRE6.pdf
Availability of RN65C4990FRE6
QUANTITY
RN65C4990FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4990FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C4990FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4990FRE6
Related LinksRN65C4, RN65C4990FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4990FRE6 Details Description
Related parts for RN65C4990FRE6
SCR PHASE CONT 1200V 650A B-PUK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO220-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PIN 10POS 2MM DUAL TH datasheet.pdf