Microchip Technology MIC39501-2.5BT
MIC39501-2.5BT picture photo
Mfg. Part Number
MIC39501-2.5BT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 5A TO220-5
Datasheet Download
MIC39501-2.5BT.pdf
Availability of MIC39501-2.5BT
QUANTITY
MIC39501-2.5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39501-2.5BT
Internal Part NumberEIS-MIC39501-2.5BT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39501-2.5BT
Related LinksMIC3950, MIC39501-2.5BT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39501-2.5BT Details Description
Related parts for MIC39501-2.5BT
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC CTLR USB POS OVP FET 6-UDFN datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4M 256X16 44TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf