Microchip Technology MIC4100BM
MIC4100BM picture photo
Mfg. Part Number
MIC4100BM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER MOSFET 100V CMOS 8SOIC
Datasheet Download
MIC4100BM.pdf
Availability of MIC4100BM
QUANTITY
MIC4100BM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC4100BM
Internal Part NumberEIS-MIC4100BM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time27ns
Current - Peak2A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)118V
Voltage - Supply9 V ~ 16 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC4100BM
Related LinksMIC4, MIC4100BM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC4100BM Details Description
Related parts for MIC4100BM
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC FIFO TRPL BUS 64X36X2 128QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC HI PER datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf