Microchip Technology MIC5200-4.8YS-TR
MIC5200-4.8YS-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5200-4.8YS-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.8V 0.1A SOT223
Datasheet Download
MIC5200-4.8YS-TR.pdf
Availability of MIC5200-4.8YS-TR
QUANTITY
MIC5200-4.8YS-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5200-4.8YS-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5200-4.8YS-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5200-4.8YS-TR
Related LinksMIC5200-, MIC5200-4.8YS-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5200-4.8YS-TR Details Description
Related parts for MIC5200-4.8YS-TR
MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 10MLF datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUT TERMINAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 230VC AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LPP 5.00/07/135 3.2SN OR datasheet.pdf
RES 0.09 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf