Microchip Technology MIC5238-1.1YD5-TR
MIC5238-1.1YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5238-1.1YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.1V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5238-1.1YD5-TR.pdf
Availability of MIC5238-1.1YD5-TR
QUANTITY
MIC5238-1.1YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5238-1.1YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5238-1.1YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5238-1.1YD5-TR
Related LinksMIC5238-, MIC5238-1.1YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5238-1.1YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5238-1.1YD5-TR
FUSE GLASS 800MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 4"X30' A FIN datasheet.pdf
RES 204.8K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER MALE .050" datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 500MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1.5X1.5 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 230uA, Parallel Interface Dual Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf