Microchip Technology MIC5239-3.3YM
MIC5239-3.3YM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5239-3.3YM
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5239-3.3YM.pdf
Availability of MIC5239-3.3YM
QUANTITY
MIC5239-3.3YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5239-3.3YM
Internal Part NumberEIS-MIC5239-3.3YM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5239-3.3YM
Related LinksMIC523, MIC5239-3.3YM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5239-3.3YM Details Description
Related parts for MIC5239-3.3YM
TRANS 2NPN 25V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
BOX ALUMINUM GRAY 11.99"L X 3"W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM DO220AA datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 12" YEL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP MOISTURE R datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf