ITT Cannon, LLC MKJ3B6W7-10PN
MKJ3B6W7-10PN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3B6W7-10PN
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MKJ3B6W7-10PN.pdf
Availability of MKJ3B6W7-10PN
QUANTITY
MKJ3B6W7-10PN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3B6W7-10PN
Internal Part NumberEIS-MKJ3B6W7-10PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKJ (Trinity) Series
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ3
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert7-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3B6W7-10PN
Related LinksMKJ3B6, MKJ3B6W7-10PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3B6W7-10PN Details Description
Related parts for MKJ3B6W7-10PN
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/15AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER KIT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
HAND SOLDER datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf