Vishay/BCcomponents MKP1837410011
MKP1837410011 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837410011
Brief Description
CAP FILM 100 NF 1% 100VDC
Datasheet Download
MKP1837410011.pdf
Availability of MKP1837410011
QUANTITY
MKP1837410011 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837410011
Internal Part NumberEIS-MKP1837410011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837410011
Related LinksMKP183, MKP1837410011 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837410011 Details Description
Related parts for MKP1837410011
SWITCH TURQ SPST ROLL GOLD WIRE datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
MOUNT ADAPT FP PANEL 10/PKG datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf