Vishay/BCcomponents MKP1839124631R
MKP1839124631R picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839124631R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 240PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839124631R.pdf
Availability of MKP1839124631R
QUANTITY
MKP1839124631R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839124631R
Internal Part NumberEIS-MKP1839124631R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839124631R
Related LinksMKP1839, MKP1839124631R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839124631R Details Description
Related parts for MKP1839124631R
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL LOG 18 IN 12OUT 100-240V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
100UF 35V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf