Vishay/BCcomponents MKP1840482406
MKP1840482406 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840482406
Brief Description
CAP FILM 820 NF 20% 400VDC
Datasheet Download
MKP1840482406.pdf
Availability of MKP1840482406
QUANTITY
MKP1840482406 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840482406
Internal Part NumberEIS-MKP1840482406
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840
Packaging*
Capacitance0.82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840482406
Related LinksMKP184, MKP1840482406 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840482406 Details Description
Related parts for MKP1840482406
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 7POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf