Vishay/BCcomponents MKP385191160JDM2B0
MKP385191160JDM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385191160JDM2B0
Brief Description
CAP FILM 0.00091UF 5% 1600VDC AX
Datasheet Download
MKP385191160JDM2B0.pdf
Availability of MKP385191160JDM2B0
QUANTITY
MKP385191160JDM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385191160JDM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385191160JDM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C