Vishay/BCcomponents MKP385310025JB02W0
MKP385310025JB02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385310025JB02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385310025JB02W0.pdf
Availability of MKP385310025JB02W0
QUANTITY
MKP385310025JB02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385310025JB02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385310025JB02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385310025JB02W0
Related LinksMKP385310, MKP385310025JB02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385310025JB02W0 Details Description
Related parts for MKP385310025JB02W0
FIXED IND 47UH 1.55A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 2DFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
BOARD DEV FOR DSPIC30F2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 5POS datasheet.pdf