Vishay/BCcomponents MKP385624040JYP5T0
MKP385624040JYP5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385624040JYP5T0
Brief Description
CAP FILM 24UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385624040JYP5T0.pdf
Availability of MKP385624040JYP5T0
QUANTITY
MKP385624040JYP5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385624040JYP5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385624040JYP5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Packaging*
Capacitance24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385624040JYP5T0
Related LinksMKP385624, MKP385624040JYP5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385624040JYP5T0 Details Description
Related parts for MKP385624040JYP5T0
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
BLADE HEX 1/8" 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100G OHM 20% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
THERMISTOR 100 OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 100' datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf