Vishay/BCcomponents MKT1817415065
MKT1817415065 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817415065
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817415065.pdf
Availability of MKT1817415065
QUANTITY
MKT1817415065 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817415065
Internal Part NumberEIS-MKT1817415065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817415065
Related LinksMKT181, MKT1817415065 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817415065 Details Description
Related parts for MKT1817415065
LED PRISM 3MM GRN/GRN SMD datasheet.pdf
THERM NTC 39OHM 5% 0805 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
CHEM RESISTANT COVER datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH LATCHING 2 W/LED GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AA datasheet.pdf