Vishay/BCcomponents MKT1818222636G
MKT1818222636G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818222636G
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 20% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818222636G.pdf
Availability of MKT1818222636G
QUANTITY
MKT1818222636G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818222636G
Internal Part NumberEIS-MKT1818222636G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C