TDK Corporation MLF1608A1R0M
MLF1608A1R0M picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A1R0M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD
Datasheet Download
MLF1608A1R0M.pdf
Availability of MLF1608A1R0M
QUANTITY
MLF1608A1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A1R0M
Internal Part NumberEIS-MLF1608A1R0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A1R0M
Related LinksMLF160, MLF1608A1R0M Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A1R0M Details Description
Related parts for MLF1608A1R0M
FIXED IND 33UH 337MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf