TDK Corporation MLF1608A2R2MTA00
MLF1608A2R2MTA00 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A2R2MTA00
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 30MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
MLF1608A2R2MTA00.pdf
Availability of MLF1608A2R2MTA00
QUANTITY
MLF1608A2R2MTA00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A2R2MTA00
Internal Part NumberEIS-MLF1608A2R2MTA00
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A2R2MTA00
Related LinksMLF1608A, MLF1608A2R2MTA00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A2R2MTA00 Details Description
Related parts for MLF1608A2R2MTA00
IC CPLD 288MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS R/A 3.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN Q2 WDL2.5S datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
MODULE GPS RECEIVER 3.3V datasheet.pdf
DIODE RECT 10KV 130MA FAST REC datasheet.pdf