Cornell Dubilier Electronics MLP331M300EA1A
MLP331M300EA1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP331M300EA1A
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 300V FLATPACK
Datasheet Download
MLP331M300EA1A.pdf
Availability of MLP331M300EA1A
QUANTITY
MLP331M300EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP331M300EA1A
Internal Part NumberEIS-MLP331M300EA1A
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating300V
ESR (Equivalent Series Resistance)399 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP331M300EA1A
Related LinksMLP331M, MLP331M300EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP331M300EA1A Details Description
Related parts for MLP331M300EA1A
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO-263-3 datasheet.pdf
LED YELLOW 6SMD datasheet.pdf
RES 3.00K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CHISEL BENT 30DG TIP 1.78MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf