Cornell Dubilier Electronics MLP802M025EK0A
MLP802M025EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP802M025EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK
Datasheet Download
MLP802M025EK0A.pdf
Availability of MLP802M025EK0A
QUANTITY
MLP802M025EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP802M025EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP802M025EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance8000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)87 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP802M025EK0A
Related LinksMLP802M, MLP802M025EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP802M025EK0A Details Description
Related parts for MLP802M025EK0A
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
ADAPTER BANA JACK-BANA PLUG BLK datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 37KHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 13.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 32POS datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 960 MOHM datasheet.pdf