Cornell Dubilier Electronics MLP821M250EB0D
MLP821M250EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP821M250EB0D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
MLP821M250EB0D.pdf
Availability of MLP821M250EB0D
QUANTITY
MLP821M250EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP821M250EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP821M250EB0D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)172 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP821M250EB0D
Related LinksMLP821M, MLP821M250EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP821M250EB0D Details Description
Related parts for MLP821M250EB0D
MOSFET N-CH 200V 16A TO-220AB datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9-BIT DUAL 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 8 5.0V 28-DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
100UF 400V 22X35MM 85C 12000H datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf