Cornell Dubilier Electronics MLS473M5R0EB0A
MLS473M5R0EB0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS473M5R0EB0A
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
MLS473M5R0EB0A.pdf
Availability of MLS473M5R0EB0A
QUANTITY
MLS473M5R0EB0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS473M5R0EB0A
Internal Part NumberEIS-MLS473M5R0EB0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS473M5R0EB0A
Related LinksMLS473M, MLS473M5R0EB0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS473M5R0EB0A Details Description
Related parts for MLS473M5R0EB0A
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER OUTPUT PWN 210A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 540MA 410 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 7C UNSHLD 600V datasheet.pdf