NKK Switches MLW3012-12-RC-1A
MLW3012-12-RC-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3012-12-RC-1A
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3012-12-RC-1A.pdf
Availability of MLW3012-12-RC-1A
QUANTITY
MLW3012-12-RC-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3012-12-RC-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3012-12-RC-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMLW Series, Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3012-12-RC-1A
Related LinksMLW3012-, MLW3012-12-RC-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3012-12-RC-1A Details Description
Related parts for MLW3012-12-RC-1A
TOOL WIRE STRIPPER 28-10AWG datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK17A/AE17/AFH17T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 6-12V T/H datasheet.pdf
IC RFID R/W BUMP SAWN WAFER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 8.2MM datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES 25 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINKSWITCH 48W 68W 12ESOP datasheet.pdf
180UF 50V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf