Vishay/Beyschlag MMB02070C2490FB200
MMB02070C2490FB200 picture photo
Mfg. Part Number
MMB02070C2490FB200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1W 0207
Datasheet Download
MMB02070C2490FB200.pdf
Availability of MMB02070C2490FB200
QUANTITY
MMB02070C2490FB200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMB02070C2490FB200
Internal Part NumberEIS-MMB02070C2490FB200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM-HV Professional High Voltage Thin-Film MELF Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device Package0207
Size / Dimension0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMB02070C2490FB200
Related LinksMMB02070C, MMB02070C2490FB200 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MMB02070C2490FB200 Details Description
Related parts for MMB02070C2490FB200
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ DL SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 18V SMD datasheet.pdf