Yageo MMF50SBRD120R
MMF50SBRD120R picture photo
Mfg. Part Number
MMF50SBRD120R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF50SBRD120R.pdf
Availability of MMF50SBRD120R
QUANTITY
MMF50SBRD120R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF50SBRD120R
Internal Part NumberEIS-MMF50SBRD120R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF50SBRD120R
Related LinksMMF50S, MMF50SBRD120R Datasheet, Yageo Distributor
MMF50SBRD120R Details Description
Related parts for MMF50SBRD120R
RES 300 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
IC 8-TO-3 PRIORITY ENCOD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SMD 6POS ZE datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 325A 800V T70 datasheet.pdf