| Internal Part Number | EIS-MNG14-187DFIX-BOTTLE | |
| Featured Product | Scotchlok™ Tools and Connectors | |
| PCN Design/Specification | 314,951,952,953 Color 16/Aug/2011 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors | |
| Series | Scotchlok™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Standard | |
| Gender | Female | |
| Tab Width | 0.187" (4.75mm) | |
| Tab Thickness | 0.020" (0.51mm) | |
| Tab Length | - | |
| Length - Overall | 0.810" (20.57mm) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Features | - | |
| Color | Blue | |
| Contact Material | - | |
| Contact Finish | - | |
| Insulation Diameter | 0.145" (3.68mm) | |