| Internal Part Number | EIS-MNG14-47PK-A | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Wire Pin Connectors | |
| Series | Scotchlok™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Pin Diameter | Circular - 0.075" (1.91mm) Dia | |
| Length - Pin | 0.470" (11.94mm) | |
| Length - Overall | 0.900" (22.86mm) | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Insulation Diameter | 0.200" (5.08mm) | |