3M MNG18-180DFIK-A
MNG18-180DFIK-A picture photo
Mfg. Part Number
MNG18-180DFIK-A
Manufacturer
Product Category
Terminals - Barrel, Bullet Connectors
Brief Description
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS
Datasheet Download
MNG18-180DFIK-A.pdf
Availability of MNG18-180DFIK-A
QUANTITY
MNG18-180DFIK-A Order Process
Ship out your order
Specifications of MNG18-180DFIK-A
Internal Part NumberEIS-MNG18-180DFIK-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Barrel, Bullet Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeFemale, Receptacle (Socket)
Diameter - Barrel0.180" (4.57mm)
Wire Gauge18-22 AWG
Length - Overall1.000" (25.40mm)
Length - Barrel-
InsulationFully Insulated
TerminationCrimp
Features-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
ColorRed
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)