Bourns Inc. MOV-14D181K
MOV-14D181K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D181K
Brief Description
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D181K.pdf
Availability of MOV-14D181K
QUANTITY
MOV-14D181K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D181K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D181K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy50J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D181K
Related LinksMOV-1, MOV-14D181K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D181K Details Description
Related parts for MOV-14D181K
RES SMD 680 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR 20QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf