Bourns Inc. MOV-14D911K
MOV-14D911K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D911K
Brief Description
VARISTOR 819V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D911K.pdf
Availability of MOV-14D911K
QUANTITY
MOV-14D911K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D911K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D911K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy175J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D911K
Related LinksMOV-1, MOV-14D911K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D911K Details Description
Related parts for MOV-14D911K
IC FLASH 16MBIT 70NS 64EASYBGA datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 9SIP datasheet.pdf