Bourns Inc. MOV-20D221KTR
MOV-20D221KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D221KTR
Brief Description
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D221KTR.pdf
Availability of MOV-20D221KTR
QUANTITY
MOV-20D221KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D221KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D221KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D221KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D221KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D221KTR Details Description
Related parts for MOV-20D221KTR
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONVER DC-DC 0.69 5.5V @ 20A SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 168POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IPASS TO IPASS 36CKT CBL ASSY 07 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 15W datasheet.pdf