Ohmite MOX-4N-131004FE
MOX-4N-131004FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-4N-131004FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-4N-131004FE.pdf
Availability of MOX-4N-131004FE
QUANTITY
MOX-4N-131004FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-4N-131004FE
Internal Part NumberEIS-MOX-4N-131004FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.345" Dia x 4.140" L (8.76mm x 105.16mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-4N-131004FE
Related LinksMOX-4N-, MOX-4N-131004FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-4N-131004FE Details Description
Related parts for MOX-4N-131004FE
RES SMD 348K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COAX 26AWG 22POS 19.7" datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf