3M MP2-H030-51P1-S-TG30
MP2-H030-51P1-S-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H030-51P1-S-TG30
Brief Description
CONN HEADER 2-FB 30POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-H030-51P1-S-TG30.pdf
Availability of MP2-H030-51P1-S-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H030-51P1-S-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H030-51P1-S-TG30
Internal Part NumberEIS-MP2-H030-51P1-S-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package840
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H030-51P1-S-TG30
Related LinksMP2-H030-5, MP2-H030-51P1-S-TG30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H030-51P1-S-TG30 Details Description
Related parts for MP2-H030-51P1-S-TG30
IC ADC 16BIT LP 100KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 5A datasheet.pdf