3M MP2-H192-44S2-S-KR
MP2-H192-44S2-S-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H192-44S2-S-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 192POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H192-44S2-S-KR.pdf
Availability of MP2-H192-44S2-S-KR
QUANTITY
MP2-H192-44S2-S-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H192-44S2-S-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-H192-44S2-S-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions192
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H192-44S2-S-KR
Related LinksMP2-H192-, MP2-H192-44S2-S-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H192-44S2-S-KR Details Description
Related parts for MP2-H192-44S2-S-KR
IC REG LDO 2.5V 2A 8SO datasheet.pdf
JOINT BRKT KIT SML datasheet.pdf
DEV KIT EMBEDDED VIRTEX 6 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/GREEN datasheet.pdf
SCREW KIT TAMPER RESISTANT 9PCS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TANK LEVEL MONITOR M210 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf