3M MP2-PS030-51S1-TR30
MP2-PS030-51S1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-PS030-51S1-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN INV HEADER 2-FB 30POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-PS030-51S1-TR30.pdf
Availability of MP2-PS030-51S1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-PS030-51S1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-PS030-51S1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-PS030-51S1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package840
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Inverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-PS030-51S1-TR30
Related LinksMP2-PS030, MP2-PS030-51S1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-PS030-51S1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-PS030-51S1-TR30
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 20SOIC datasheet.pdf
IGBT 300V 90A 219W TO3P datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf