Bulgin MPI001/TE/RD/12
MPI001/TE/RD/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/TE/RD/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/TE/RD/12.pdf
Availability of MPI001/TE/RD/12
QUANTITY
MPI001/TE/RD/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/TE/RD/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/TE/RD/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/TE/RD/12
Related LinksMPI001/, MPI001/TE/RD/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/TE/RD/12 Details Description
Related parts for MPI001/TE/RD/12
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SFP+ASSY 2X6 EMI SPG NO LP SN EN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf