Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R3-2R2-R
MPIA4040R3-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R3-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.4A 48 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R3-2R2-R.pdf
Availability of MPIA4040R3-2R2-R
QUANTITY
MPIA4040R3-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R3-2R2-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R3-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation7.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R3-2R2-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R3-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R3-2R2-R Details Description
Related parts for MPIA4040R3-2R2-R
CONN RECEPT CRIMP GOLD AMPSEAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.71"L X 3.54"W datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-4 datasheet.pdf
IC BUFF HDMI/DVI W/EQUAL 40LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SAM3X & SAM3A datasheet.pdf
SGE-245-2-0880L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf