Vishay/Dale MR10610K000TAE66
MR10610K000TAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR10610K000TAE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 10K OHM 1/4W .01% WW
Datasheet Download
MR10610K000TAE66.pdf
Availability of MR10610K000TAE66
QUANTITY
MR10610K000TAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR10610K000TAE66
Internal Part NumberEIS-MR10610K000TAE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR10610K000TAE66
Related LinksMR10610K, MR10610K000TAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR10610K000TAE66 Details Description
Related parts for MR10610K000TAE66
DIODE ARRAY GP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
MODULE POWER 12A 600V SCR CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 101MM datasheet.pdf
CONN HEADER PLUG 2POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf