NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF6S24140HSR3
MRF6S24140HSR3 picture photo
Mfg. Part Number
MRF6S24140HSR3
Brief Description
MOSFET N-CHAN 140W 28V NI-88OS
Datasheet Download
MRF6S24140HSR3.pdf
Availability of MRF6S24140HSR3
QUANTITY
MRF6S24140HSR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF6S24140HSR3
Internal Part NumberEIS-MRF6S24140HSR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.39GHz
Gain15.2dB
Voltage - Test28V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.3A
Power - Output28W
Voltage - Rated68V
Package / CaseNI-880S
Supplier Device PackageNI-880S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF6S24140HSR3
MRF6S24140HSR3 Details Description
Related parts for MRF6S24140HSR3
FUSE 700A 700V BOLT-ON datasheet.pdf
VARISTOR 198V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CARRIER OPEN datasheet.pdf
HEATSHRINK 25.4MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
N JK TO N JK RG 400 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf