Vishay/BCcomponents MRS25000C1109FRP00
MRS25000C1109FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1109FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1109FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1109FRP00
QUANTITY
MRS25000C1109FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1109FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1109FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1109FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1109FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1109FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1109FRP00
CONN FFC RCPT HSG 8POS 2.54MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
HND CRMP FOR STO-1.0T-187N-8 datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
BALUN RF SMD 5.4GHZ WIFI 1:4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.66V 500MW SOD80 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf