Vishay/BCcomponents MRS25000C1698FCT00
MRS25000C1698FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1698FCT00
Brief Description
RES 1.69 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1698FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1698FCT00
QUANTITY
MRS25000C1698FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1698FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1698FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.69
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1698FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1698FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1698FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1698FCT00
DIP CABLE - CDR24S/AE24G/CDR24S datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM TIN datasheet.pdf
GDT 90V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 24POS datasheet.pdf