Vishay/BCcomponents MRS25000C2700FRP00
MRS25000C2700FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2700FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2700FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2700FRP00
QUANTITY
MRS25000C2700FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2700FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2700FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2700FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2700FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2700FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2700FRP00
RELAY OPTO SPST 100MA 4 SOP 400V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM OSLON SSL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
XL25 CERAMIC 20X20MM W/LI98C ADH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf