Vishay/BCcomponents MRS25000C8871FRP00
MRS25000C8871FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8871FRP00
Brief Description
RES 8.87K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8871FRP00.pdf
Availability of MRS25000C8871FRP00
QUANTITY
MRS25000C8871FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8871FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8871FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8871FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8871FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8871FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C8871FRP00
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 5MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 8.07" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 176TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 610MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3A 16-DFN datasheet.pdf