Amphenol Aerospace Operations MS17344R28C12S
MS17344R28C12S picture photo
Mfg. Part Number
MS17344R28C12S
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS17344R28C12S.pdf
Availability of MS17344R28C12S
QUANTITY
MS17344R28C12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344R28C12S
Internal Part NumberEIS-MS17344R28C12S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344R28C12S
Related LinksMS17344, MS17344R28C12S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS17344R28C12S Details Description
Related parts for MS17344R28C12S
IGBT 600V 12A 63W TO220A datasheet.pdf
IC CHARGR BATTERY L-ION TSOT23-8 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION FOR ALL CONTACTS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5KOHM 5% 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 80A TO-268 datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 3024 datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf