ITT Cannon, LLC MS2518328-12P
MS2518328-12P picture photo
Mfg. Part Number
MS2518328-12P
Brief Description
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS2518328-12P.pdf
Availability of MS2518328-12P
QUANTITY
MS2518328-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS2518328-12P
Internal Part NumberEIS-MS2518328-12P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS2518328-12P
Related LinksMS2518, MS2518328-12P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS2518328-12P Details Description
Related parts for MS2518328-12P
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE14T/AF14/AFE14T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 8SO datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PWRBLADE V/T STB HDR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf