TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15F18SB-LC
MS27466T15F18SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F18SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
MS27466T15F18SB-LC.pdf
Availability of MS27466T15F18SB-LC
QUANTITY
MS27466T15F18SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F18SB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F18SB-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F18SB-LC
Related LinksMS27466T1, MS27466T15F18SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15F18SB-LC Details Description
Related parts for MS27466T15F18SB-LC
CONN RECEPT TAB 2CIR .187/.250 datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SQR ALT 2POS SPDT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf