TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23F21HA
MS27466T23F21HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23F21HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T23F21HA.pdf
Availability of MS27466T23F21HA
QUANTITY
MS27466T23F21HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23F21HA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23F21HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23F21HA
Related LinksMS27466, MS27466T23F21HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23F21HA Details Description
Related parts for MS27466T23F21HA
IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf