Amphenol Aerospace Operations MS27467T15B35P EDR
MS27467T15B35P EDR picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B35P EDR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T15B35P EDR.pdf
Availability of MS27467T15B35P EDR
QUANTITY
MS27467T15B35P EDR Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B35P EDR
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B35P EDR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B35P EDR
Related LinksMS27467T1, MS27467T15B35P EDR Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15B35P EDR Details Description
Related parts for MS27467T15B35P EDR
ELECTRODE HOLDER 5POLES datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.27MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 10A 8.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf